Midye Hakkında bilmeniz gerekenler

Midye yetiştiriciliği dünyada ilk nerde ve ne zaman yapılmıştır?
Midye yetiştiriciliği ilk olarak günümüzden 781 yıl önce 1235 yılında İrlandalı bir kaptan olan Patrik Walton tarafından Fransa’nın Aigulion körfezinde yapılmıştır. Bugün aynı körfezde hala midye yetiştiriciliği yapılmaktadır.
Günümüzde en çok midye yetiştiriciliği yapan ülkeler hangileridir?
En çok midye yetiştiriciliği yapan ülkeler İspanya, Fransa, Hollanda, İtalya, İngiltere, Norveç ve Yunanistan’dır. Örneğin İspanya yıllık üretimi 200.000 tona yakındır. Bu rakam Türkiye’nin yetiştirdiği toplam yıllık alabalık, çipura ve levrek üretimine yakın bir değerdir. Ayrıca bilindiği üzere Türkiye Avrupa’nın en çok alabalık ve levrek üretimi yapan ülkesidir. Çipura üretiminde ise Yunanistan’ın ardından ikinci sırada yer almaktadır.
Midye yetiştiriciliği denizi kirletir mi?
Kesinlikle HAYIR. Aksine midye deniz suyunu filtre ederek beslenen bir canlı olduğu için suyun daha berrak görünmesine dolayısıyla temizlenmesine hizmet eder. Plankton denilen mikroskobik canlıları besin olarak kullanır. Balık çiftliklerinde olduğu gibi dışarıdan bir yemleme yapıması söz konusu değildir.
Türkiye de midye yetiştiriciliği yapılmakta mıdır? Uygun sahalar var mıdır?
Kesinlikle VARDIR. Planktonca zengin, midyenin yaşaması ve gelişmesi için uygun su kriterlilerine sahip (sıcaklık, tuzluluk, pH vb), yakınında evsel ve sanayi deşarjının yapılmadığı deniz sahaları midye yetiştiriciliği için uygundur. Özellikle Marmara Denizi’nin Güney-Batı şeridinde bu üretim için uygun sular mevcuttur.
Türkiye denizlerinde doğadan kaçak avcılık yolu ile temin edilen midyeler sağlıklı mıdır ?
Maalesef büyük çoğunluğu sağlık açısından risk taşımaktadır. Bu nedenle Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı doğadan midye toplanan sahaların tamamına yakınında avcılığı yasaklamıştır.
Midye tüketmek sağlıklı mıdır?
Kontrollü şartlarda üretilen, analizleri yapılmış, menşei belli olan ve üretici firmanın etiketine sahip olan kültür midyesini tüketmekte sağlık açısından hiçbir sakıncası yoktur. Fakat nereden çıkarıldığı belli olamayan hangi şartlarda saklandığı ve işlendiği belli olmayan ve en önemlisi menşei ve üreticisi bilinmeyen midyenin tüketilmesi insan sağlığı açısından büyük riskleri de beraberinde getirmektedir.
Midye yetiştiriciliği dünyada ilk nerde ve ne zaman yapılmıştır?
Midye yetiştiriciliği ilk olarak günümüzden 781 yıl önce 1235 yılında İrlandalı bir kaptan olan Patrik Walton tarafından Fransa’nın Aigulion körfezinde yapılmıştır. Bugün aynı körfezde hala midye yetiştiriciliği yapılmaktadır.
Türkiye midyenin ekonomik önemi nedir ? İthalatını ve ihracatını yapmak mümkün müdür?
Midye denizel orijinli olan tüm gıdalar içinde (Balık, Eklembacaklı vb) ucuz ve besleyici bir protein kaynağıdır. Avrupa ülkelerinde çiftlik çıkışı kilogram fiyatı 1.5-2 euro yani 5 - 8TL civarındadır. Eğer önümüzdeki yıllarda Türkiye de midye çiftlikleri yaygınlaşırsa ürünlerin su ürünleri işleme tesislerinden faydalanılarak midyelerin işlenmiş ve paketlenmiş olarak yurt dışı pazarlara açılması mümkün olup ayrıca böylelikle ülkemize önemli bir döviz girdisi sağlanmış olunur. Türkiye deki birkaç su ürünleri işleme tesisi tarafından özellikle Şili den midye ithalatı yapıldığı bilinmektedir.
Türkiye suları için en uygun midye yetiştiricilik sistemi hangisi yada hangileridir ?
Midye yetiştiriciliği en yaygın kullanılan yöntemler; Dipte (Hollanda), Sırıklar üzerinde (Fransa), Sallar da (İspanya), Uzun Halat yöntemi (Yunanistan) ‘dir. Türkiye için en uygun yöntem uzun halat yöntemidir. Bu metotta halatlar ve şamandralar kullanılarak oluşturulan hatlar deniz zeminine sabitlenmektedir. Bu sisteme dikey olarak asılan halat ve fileler yardımı ile midye yetiştiriciliği gerçekleştirilmektedir.
Midye çiftliklerinin varlığı denizdeki balıklara ve diğer canlılara zararı var mıdır?
Midye çiftliklerinin varlığının denizdeki diğer canlılara olumsuz bir etkisi söz konusu değildir. Hatta bazı balık türlerinin çiftlikteki midyeleri dönem dönem beslenmek için kullandıkları bilinmektedir.